Web sitemize hoşgeldiniz.

Age of Empires Serisi İnceleme

Efsaneler unutulmaz! O zamanlar evlere henüz henüz bilgisayar geliyordu. İnternet kafelerde müzik CD’leri yaptırılır, oyun yükletilir ve ödev çıkarttırılırdı. Böyle bir zamanda çıkageldi Age of Empires. Döneminin en ileri grafikleri ile ve özgün oynanışı ile birdenbire fenomen halini aldı. Strateji oyun türünün asıl başlangıcı Age of Empires ile başladı denilebilir. 1997 yılının ikinci çeyreğinde Ensemble Studios tarafından piyasaya sürülen oyun, özellikle Avrupa ve Asya ülkelerinde büyük ilgi gördü. Eleştirmenler tarafından çokça övüldü ve en çok satanlar listesine girdi. İlginin büyüklüğü ile Ensemble Studios, bir yıl sonra Age of Empires: The Rise of Rome oyun yamasını çıkarttı. Sonraki yıllarda da serinin oyunları çıkmaya devam edecekti.

Age of Empires’ın bu kadar büyük ilgi görmesinin sebebi ne? İlk olarak grafikleri. 2B görünüm ve grafiklerle bezenmişti ve bu, o dönem daha önce hiç görülmemiş bir kalite anlamına geliyordu. Oyunun tarihsel olaylara ve devletlere dayandırılması da birçok kişinin bağımlı olmasına neden oldu. Genel olarak Anadolu ve Mezopotamya uygarlıklarının yer aldığı oyunda; Hititler, Persler, Yunanlar, Mısırlılar, Asurlar vb. milat öncesi devletler vardı. Senaryo modu birebir tarihsel olaylardan esin alınarak hazırlanmış. Tarihteki ilk yazılı antlaşma olarak kabul edilen Kadeş Antlaşması, Hititler ve Mısırlılar milletlerini seçtiğinizde sizin için başlıca amaç haline geliyor. Kadeş Antlaşması bugün Birleşmiş Milletler binası duvarında asılıdır. İmkansız savaşları kazanmak için akıl dolu stratejiler geliştirmeli, askeri ve kaynak çalışmalarını beraber uyum içinde yürütmeniz gerekir. Aynı dönem çıkan strateji oyunlarında ne Age of Empires’in grafikleri, ne de birim fazlalığı vardı. Age of Empires 1 hakkında söylenebilecek tek şey, efsanenin başlangıcı olduğudur.

İlk oyunun ve Rise of Rome yamasının ardından, 1999’da Age of Empires 2: The Age of Kings piyasaya sunuldu. Aynı büyük ilgi serinin bu oyununda da devam etti. 2. oyunda çok daha akıllıca kurgulanmış, yeni özellikler, birimler getirilmişti. Grafik konusunda da bir adım ileri gidildiği söylenebilir. 2000 yılında halen multiplayer olarak en fazla oynanan, Age of Empires 2: The Conquerors çıkarıldı. Yepyeni haritalar, yepyeni oyun seçenekleri… The Conquerors, bir yamadan daha öte, bambaşka bir oyundu. Önceki oyunda bulunan 13 ırkın üzerine 5 yeni ırk daha eklendi. Her ırkın kendisine özgü unique birimi (Castle’da üretilen özel birlik), avantaja sahip olduğu coğrafi koşullar, birim artıları vb. o kadar detaylı ayarlanmıştı ki… Örneğin; Perslerin savaş filleri oyunda en yüksek HP’ye sahip birim, kolay kolay öldürülemiyorlar. Ancak Arap kavminin (Saracens) Mamluke birimleri tarafından saniyeler içerisinde telef edilebilmekte. İngiliz okçuları en yüksek menzile sahip, Vikingler doğru bir strateji ile denizde asla kaybetmezler ve karada asla elleri boş dönmezler. Bütün bu özellikler her ırkta farklılık gösteriyor. Voobly gibi multiplayer oyun ağlarının vazgeçilmezidir Age of Empires 2: The Conquerors. Dünyanın her tarafından kişilerle online olarak oynamak mümkün. Age of Empires serisinin bana göre en iyi strateji yapılabilen oyunu, The Conquerors.

2002’de Age of Empires serisi hiç beklenmedik bir düzleme kaydı. Mitolojilere! Age of Mythology; Yunan, İskandinav ve Mısır mitlerini temel alarak senaryolaştırılmıştı. Serinin önceki oyunlarıyla benzer yönleri olsa da, büyük bir değişim yaşadığı ve Age of Empires 3 grafik temellerinin burada atıldığı söylenebilir. Daha efektif animasyonların hakim olduğu Age of Mythology, yine yüksek bir hasılat yaptı ancak The Conquerors kadar değil. Seçilen Tanrılara göre farklı özelliklere ve büyülere sahip olunabiliyor. Tapınaklar sayesinde biriken büyü gücü ile düşmanın üzerine doğal felaket göndermek mümkün. Grafik konusunda büyük bir ilerleme kaydedildiği apaçık ortada. Bir başka yeni özellik ise introlar. Mitlerde anlatılan olaylar siz savaşa başlamadan önce intro halinde gösteriliyor. Oyunda birçok mitolojik karakteri yönetmek ve tanımak mümkün. Zaten Age of Empires serisinin en sevdiğim yanı da bu öğretici yönü. Age of Mythology: The Titans yaması bir yıl sonra geldi. Bu yamada12 yeni senaryo bölümü, yeni birimler ve görsel iyileştirilme bulunuyordu.

Ve nihayet tüfekler patlıyor, toplar ateşleniyor! Age of Empires 3! Son oyununun üzerinden 2 yıl geçmişti ki, 2005’te Ensemble Studios yeni oyunu piyasaya sürdü. Müthiş grafikler, bambaşka bir oynayış ve yine ince detaylar! Beklenilenin aksine 20 – 25 ırk yerine çok daha farklı bir seçenek geldi. Devletleşme. Artık ırklar değil; devletler vardı. Osmanlı İmparatorluğu, Rusya, Almanya, İspanya, Fransa, İngiltere, Hollanda ve Portekiz. Skirsmish bölümünde daha rahat görülebilir, oyunda artık kartlar yer almakta. Savaş ve üretim yaptıkça artan XP ile yeni kartlar açılabiliyor. Sömürge kabileler kurulabiliyor ve ticaret ağları ele geçirilebiliyor. Klasik saldırı ve savunma durumundan çok daha ileri gitmiş oyun. Devlet özellikleri hayat kurtaran cinsten. Örneği yakın bir yerden verelim, Osmanlı da Town Center’dan işçi üretemiyorsunuz. Bunun yerine otomatik olarak işçi alıyorsunuz. Belirli bir sınıra gelmeden durdurabilmek mümkün değil. Nüfus kalabalığı yönünden eksileri var gibi görünse de askeri birimlerin gücü bu kaybı azaltmakta. Hatta oyuna bu nedenle dava açıldı. Sipahilerin diğer bütün özel birimlerden daha yüksek HP’si ve atak gücü vardı. Açılan davalar sonuçsuz olsa da, şikayetlerin artmasıyla Ensemble Studios yeni bir yama sundu. Bu yama ile Sipahilerin statü değerleri düşürüldü. Bu elbette ne övünülecek, ne de üzülünülecek bir şey. Age of Empires serisi tarihi gerçeklikleri en doğru şekilde aktardığına yürekten inanıyorum. Age of Empires 3, daha sonra 2 farklı oyun daha sundu. Dünyanın farklı coğrafik kesimlerini ele alan bu 3 oyun, hedeflediği başarıyı elde edebildi. 2006’da Age of Empires III: The War Chiefs; 2007’de Age of Empires III: The Asian Dynasties oyunları kullanıcı ile buluştu.

Uzunca bir süre bekledik, ta ki yıl 2011 olana kadar. Bu yıl Age of Empires Online çıkarıldı. Fakat beklediğimize değmedi. Ensemble Studios yapmaması gereken hatalar yaptı. Coğrafi bölgelere, dillere göre zaman zaman gelen kısıtlamalar, her cihazdan erişilememesi gibi sorunlar olsa da, kısa sürede halledildi. Problem bütün bu hizmetleri sağlarken Ensemble Studios’un parasının kalmamasıydı asıl. Online olarak oyunu sunmak için giderlerde kısıtlamalar yapıldı, oyun içi satışlar yapıldı, yinede olmadı. Geliştirme ekibinin oyunu bir süreliğine iptal edeceğini duyurmasından 2 ay sonra online oynama kapatıldı. Şuan sitesine girmeyi denediğinizde “Lütfen sabırlı olun, mümkün olan en kısa sürede geri döneceğiz” yazısı ile karşılaşıyorsunuz. Age of Empires Online inanılması güç grafiklere ve oynayış biçimine sahipti. Microsoft Games tarafından desteklenmesi beklendi ancak beklenen olmadı. Yakın zamanda geri döneceğine dair olan inancımı korumaktayım. Age of Empires asla gözden düşmedi ve düşmez de. Çocukluğumun güzel anılarla dolu olmasının en büyük sebebidir. Olayları farklı yönleriyle düşünebilme, analiz edebilme gibi yetenekleri arttırır. Tarihsel bilgi verir. Ve en önemlisi, kendisini oynatır. Multiplayer olarak 8 kişiye kadar oynamak halen mümkün. Aradan 15 yıl geçmiş olmasına rağmen binlerce kişi özellikle Age of Empires 2: The Conquerors’u halen zevkle oynamakta. Yazının başında da dediğim gibi, efsaneler unutulmaz!

 

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

%d blogcu bunu beğendi: