Web sitemize hoşgeldiniz.

Ağız ve Diş Sağlığı

Ağız ve diş sağlığının en önemli unsurlarından biri, yeterli ve dengeli beslenmedir. Bunun nedeni vücut gelişimi için gerekli olan vitamin ve minerallerin beslenme yoluyla tedarik edilmesidir. Ağız ve diş sağlığını eksikliğiyle etkileyen en önemli vitaminler A vitaminidir. A vitamini dışında vitamin B6, Tiamin B1 vitamini ve riboflavin B2 vitamini de ağız ve diş sağlığı için önemlidir.

  • A vitamini eksikliğinde; vücut tükürük sentezini yavaşlatarak veya durdurarak ağız kuruluğuna sebep olur. Ağız kuruluğu sonucunda ağız içi ve diş etlerinde çatlaklar görülür. Ağız ve diş sağlığına özen gösterilmediğinde bu çatlaklara yerleşen mikroorganizmalar enfeksiyonlara neden olur.
  • Vitamin B6 eksikliğinde dilde ve ağızda çatlaklar oluşur. Aynı zamanda dudak kenarında da çatlaklar meydana gelir.
  • Tiamin B1 eksikliğinde ise dilde yanma ve tat kaybı en çok görülen rahatsızlardır.
  • Riboflavin B2 vitamini eksikliğinin ilk belirtilerinden biri dudak kenarındaki iltihaplardır. Dil üzerine yiyecek ve içecek temasıyla ağrı ve yanma hissi meydana getirir. Bazı durumlarda dil, morumsu ya da kırmızı renk alabilir.

Ağız ve diş sağlığı konusunda çocuklarımıza gerekli eğitimleri vermek de kendi sağlığımız kadar dikkat etmemiz gereken bir husustur. Çocuklarda diş çürümelerini önlemek için bize düşen en önemli görev, onlar için bu işi eğlenceli hale getirmektir. Bunun ilk yolu, en sevdiği oyuncağı kadar seveceği bir diş fırçası seçmek olacaktır. Diş fırçası seçerken gösterdiğimiz önemi diş macunu seçiminde de göstermeliyiz.

Diş fırçası ve diş macunu kadar önemli olan şey, ağız ve diş sağlığımızı korumak için nasıl bir yol izleyeceğimizdir. Dişlerimizi fırçalarken, diş fırçasını uygun bir açıyla diş etlerimize zarar vermeyecek şekilde kullanmayı öğrenmeliyiz. Bunu yapmanız ise çok basittir. Sağlıklı bir diş fırçalama işlemi için, diş fırçasını kısa darbelerle yukarı ve aşağı yönlerinde kullanın. Diş eti boyunca sabit yönde fırçalamak diş etlerinizde kanamaya neden olabilir. En önde bulunan üst ve alt çenedeki dişlerimiz için diş ipi kullanmak bu bölgelerde tartar birikimini azaltacaktır.

Sağlıklı ve güzel gülüşler..

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

%d blogcu bunu beğendi: