Web sitemize hoşgeldiniz.

Akdeniz’de Turizm

Akdeniz bölgesi ülkemizin güneyinde bulunan kıyı kesimindeki elverişli ve turist çeken iklimsel özelliğe sahip olan ve tarihi zenginlikleri ile doğal güzellikler içinde ki bu yaşam bölgesi turizmin cenneti olarak adlandırılmaktadır. Bölgede ilk önce turizm Antalya kısmında gelişmiştir. Antalya, Side, Kaş, Kalkan, Alanya bu yerler deniz turizminin başlıcalarıdır.

Olimpus ve Patara Kalıntıları
Tarih’ten gelen ve Akdeniz medeniyetini simgeleyen Olimpus ve Patara gibi önemli tarihi şehirlerin kalıntıları turistler için ilgi çekici olabiliyor. Bu kalıntıları incelemek için dünyanın her bir köşesinden farklı turistler gelip, hem gezip hem de resim çekiyorlar. Bölgede karstik şekiller önemli büyüklükte alanlarda göze çarpabiliyor.

Pek çok festival ile uluslararası yarışmaların düzenlendiği Akdeniz bölgesindeki bu şehirler kısacası Akdeniz turizmi için önemli bir yere sahiptir.

Bölgede bulunan Damlataş ve İnsuyu mağaraları turistiklerin ilgisini çekmekte olup, özellikle Cennet – Cehennem obrukları bir doğa harikasıdır.

Akdeniz Bölgesi Doğal Güzellikleri

Bunların yanı sıra Karain mağarası, Düden, Kurşunlu şelaleleri de meşhurdur. Yazın turizm erken başlar ve turistler bu bölgeye tatil için akın ederler.

Akdeniz bölgesinde Beydağları sahil, Güllük dağı ( Termessos ), Kovada gölü, Kızıldağ, Köprülü kanyon ve Karatepe – Aslantaş milli parkları bulunur. Her yıl Antalya’da düzenlenen Altın Portakal Film Festivali ile de turizm açısından önemi oldukça fazladır.

Akdeniz bölgesinde keşfedilecek yeni ve ilginç yerler olması, gezilecek birçok yer turistlerin ilgisini daha çok çekmektedir. Akdeniz bölgesinin iklimsel açıdan turizm aylarında bir o kadar güzel olması ve gelenlerin mutlu tatil yaparak ayrıldığı dünyadaki sayılı turistik yerlerinden biri olarak bilinir.

Deniz Turizmi İçin Akdeniz

Bu bölge yaz aylarının gelmesini beklemeden en erken ısınan ve en geç soğuyan bölgesi olarak bilinir. Özellikle sahil kesimleri turizm açısından çok çok önemlidir. Yaz aylarında sıcaklık 35 derecenin altına düşmez. Bu özelliği ile de birçok turistik bölgeden daha çok turist çeker.

Kaplıcalarla Akdeniz

Bölgede ki en önemli olaylardan birisi de şudur ki; sağlık yönünden büyük öneme sahip olan sıcak su kaplıcaları ve şifalı suları’dır. Mağaralar gibi tabii sağlık kaynakları yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri olup, dinlendirici özelliği ve çağlayan gölleri mutlak gezilip görülmesi gereken yerler arasındadır. Bölgede Toros dağlarının varlığı da av turizmini tetikler ve turizm açısından da önemli bir yere sahiptir. Bölgede düzenlenen festivaller önemli kültür olaylarını da ortaya çıkarmaktadır.

Akdeniz bölgesi özellikle yaz turizmi ve deniz turizmi ile en çok iç ve dış hatlardan turist çeken bölgedir. Eski dönemlerden kalma antik kentleri ile önem arz etmektedir.

Etiketler:

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

%d blogcu bunu beğendi: