Web sitemize hoşgeldiniz.

Almanya’da Gezilecek Yerler

Almanya yani Almanya Federal Cumhuriyeti orta batı Avrupa’da yer alan bir devlettir. Almanya Federal Cumhuriyeti’nin kuzeyinde Kuzey Denizi, Baltık Denizi, Danimarka doğusunda Polonya ve Çek Cumhuriyeti batısında Hollanda – Fransa – Belçika ve de Lüksemburg güneyinde ise İsviçre ve Avusturya bulunur.  Almanya’nın başlıca şehirleri Berlin, Hamburg, Münih, Köln, Frankfurt, Stuttgart, Düsseldorf, Dortmund, Essen ve Bremen’dir. Başkenti Berlin olup ülkenin nüfusu 80 milyon 996 bin civarındadır. Ülkenin resmi dili Almancadır. Alman halkının %64’ü Katolik ve Protestan mezheplerinden oluşan Hristiyanlığı benimsemiş olup %4’ü Müslümandır. 2002 yılına kadar para birimi olarak Mark kullanan Almanlar 2002 yılından sonra Euro kullanmaya başlamıştır.

Almanya’nın Berlin kentinde bulunan Kurfürstendamm semti oteller, lüks mağazalar ve restoranların bulunduğu bir yerdir. Üstünde bulunduğu cadde boydan boya çam ağaçlarıyla süslüdür. Jüdisches Müzesi (Yahudi Müzesi) 2011 yılında açılmış olup Almanya’nın 2000 yıllık geçmişini içeren çeşitli bilgi ve belgelerin bulunduğu bir müzedir. Ülkenin görülmeye değer yerlerinden olan Romantik yol Wüzburg’dan başlayıp Fussen’e kadar devam eder. Constance Gölü, Neuschwanstein Kalesi, Dachau Toplama Kampı ve Kara Orman Almanya’nın başlıca gezilecek yerleri arasında yer alır. Bunların dışında ekim ayının sonlarına doğru Almanya’da bulunursanız Oktoberfest’i  (Ekim Festivalini) de görmüş olursunuz. En önemlisi de Berlin Duvarıdır. Ülke tarihinde çok önemli bir yeri olan Berlin Duvarı bir devrin kapanış simgesi olarak kabul edilir. Ülkenin demokrasiye geçişini simgeleyen Berlin Duvarı Almanya’ya gidildiğinde uğranılması gereken ilk duraklardan biridir.

Almanya’nın Kültürü

Almanya’nın yemek kültürü bölgelere göre değişmektedir. Temel gıda maddeleri arasında et, balık, ekmek, garnitür, sebze, baharatlar, soslar ve tatlılar bulunur. Thuringia bölgesinin yarısı tarım için kullanılır ve bölgenin genelinde buğday, şeker pancarı, şalgam, arpa, karnabahar, lahana ve brokoli ekilidir. Bölgenin en ünlü yemekleri ise Thuringia Sausage ve Thuringia dumplingdir. Saksonya bölgesinde ise yer lahanası, hıyar, marul, domates, pırasa, turp, kuzu mantarı, bezelye, kuşkonmaz, havuç beyaz lahana ve kırmızı lahana yetişmektedir. Bu bölgenin en popüler içeceği kahve olup yüzyılda biranın yerini almıştır. Baharatlı kahve, Dihtmarsch kahvesi, kara orman kahvesi ve buzlu kahve olarak çeşitleri vardır.  Saxony-Anhalt bölgesi ise buğday, arpa, çavdar ve yulafın yetiştirildiği bir bölgedir. Bu bölgenin en önemli mutfak ürünü ise alabalıktır. Ülkenin geleneksel halk oyunu fasulye oyunu adıyla da bilinen Mangala oyunları ailesine ait olan eski bir tahta oyunudur.

Almanya’ya Nasıl Gidilir?

Çeşitli firmalar sayesinde Almanya’ya havayolu ile kısa sürede gitme imkanınız bulunmaktadır. Bunun dışında sırasıyla Bulgaristan, Sırbistan, Hırvatistan, Slovenya’yı geçerek Almanya’ya araba ile de gidebilirsiniz. Bu güzergahta bulunan Avusturya’daki tüneller ücrete tabidir. Bunun dışında Slovenya’da Vinyet uygulaması olduğundan dolayı kişiler Türkiye’den Almanya’ya araba ile geçmek istiyorlarsa genellikle Macaristan üzerinden geçiş yapmaktadırlar.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

%d blogcu bunu beğendi: