Web sitemize hoşgeldiniz.

Amancio Ortega Gaona- Dünyanın En Zengin 2. Kişisi

İspanyol moda ve tekstil yöneticisi olan Amancio Ortega Goana 28 Mart 1936 yılında Leon’da doğmuştur. Bugün ülkemizde de pek çok mağazası bulunan Zara, Zara Home, Massimo Dutti, Oysho, Stradivarius, Pull and Bear ve Bershka gibi ünlü mağazaların bünyesinde bulunduğu İndetix şirketler grubunun hisselerinin büyük bir çoğunluğuna sahiptir. 2011 yılında Zara’dan emekli olana kadar pek çok başarılı işe imza atmış ve İspanya’nın en zengin adamlarından biri olmayı başarmıştır.

Bugün büyük bir servete sahip olan Amancio Ortega Gaona’nın iş hayatı demiryolu işçiliği ile başlamış, çırak olarak çalıştığı giyim mağazalarından sonra kendi adına kurduğu tekstil firması ile devam etmiş ve Zara ile oluşturduğu zincir mağazalar sayesinde oldukça büyümüştür.

Şu an emeklilik yaşamını sürdüren bir zamanların “Modanın Sezarı” lakaplı patronu özel yaşamını medya ile paylaşmadığından kendisi hakkında çok fazla bilgi sahibi olamamakla birlikte; hakkında yazılan Amancio Ortega: DE CERO A ZARA” (Sıfırdan Zara’ya) 2004 adlı kitap ile gizli kalmış yaşamından bazı başlıklar bulabilmekteyiz.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

%d blogcu bunu beğendi: