Web sitemize hoşgeldiniz.

Böbrek Taşları ve Tedavisi, Böbrek taşı tedavi yöntemleri nelerdir

Böbrek taşı idrar üretimi ve dışarı atımı sırasında kristallerin kümeleşip bulunduğu yere çökmesi ve sertleşmesi sonucunda oluşur. Peki, böbrek taşı neden oluşur? Böbrek taşının oluşma sebeplerinden bir tanesi ailevi yatkınlıktır. Yani ailesi içerisinde böbrek taşı oluşumu yaşayan kimse varsa bu kişide de böbrek taşı olma ihtimali yüksektir. Bazı sistemik hastalıklarda böbrek taşı oluşumuna neden olur. Bunun dışında kişinin doğuştan idrar yolu sıkıntıları yaşaması da bu oluşuma neden olur.

Böbrek Taşı Belirtisi

Her hastalığın olduğu gibi böbrek taşının da kendisine özel belirtileri vardır. idrarda kan böbrek taşı belirtilerinden bir tanesidir. Bunun dışında şiddetli ağrı ve bulantı kusma şikayetleri gösteren kişilerde böbrek taşı olma ihtimali yüksektir. Böbrek taşı ağrısı diğer ağrılardan farklı bir şiddete ve acıya sahiptir. Eğer kendinizde böbrek taşı olduğunu düşünüyorsanız bir uzmana başvurarak bu konu hakkında yardım alabilirsiniz böbrek taşı belirtileri mide bulantısı ile de kendisini gösterebilir.

Böbrek Taşı Nasıl Düşürülür

Böbreğin bazı kısımlarında yer alan taşlar cerrahi müdahale olmadan düşürülemez. Ancak bazı böbrek taşları diğerlerine göre kolaylıkla düşürülebilir. Eğer böbrek taşınız 6mm ve üzerindeyse cerrahi müdahale gerektirir. 4 ve 6 mm arası taşları kendinizde düşürebilirsiniz müdahale ile de biran önce taştan kurtulabilirsiniz. Ancak 4 ve 5 mm’nin altındaki böbrek taşlarından kurtulmak için herhangi bir cerrahi müdahaleye ihtiyaç duymazsınız. Taş kendiliğinden düşer. Böbrek taşı tedavisi için en önemli şey sudur. Böbrek taşına sahip olan bir kişinin bol bol su tüketmesi çok önemlidir.  Ağrının geçmesi için çeşitli pozisyonlarda durmak hiçbir işinize yaramayacaktır. Bu yüzden en yakın sağlık kuruluşuna giderek onlardan yardım almanız gerekir. Üreter kanallarını genişleterek taşın düşmesine yardımcı olan ilaç çeşitleri vardır. Eğer taşınız kendiliğinden düşebilecek şekildeyse size bu ilaçlardan verilerek rahatlamanız sağlanır. Ancak taşınız kendiliğinden düşmek için gereğinden fazla büyükse kesinlikle cerrahi müdahale önerilir. 6 mm’nin üzerinde bulunan taşlar kesinlikle kendiliğinden düşmez. Bu yüzden cerrahi müdahale gerekir. Böbrek taşının oluşturduğu ağrı çok fazlaysa ağrı kesici almayı deneyebilirsiniz. Ancak ağrı kesici kesin bir sonuç vermez.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

%d blogcu bunu beğendi: