Web sitemize hoşgeldiniz.

Dava Sorgulama İşleminin E-Devlet’ten Yapılması

19 Ağustos 2018

Davalarınıza ait işlemleri e-Devlet aracılığıyla sorgulayabilirsiniz. Dava sorgulama e-Devlet’te yapılan bir işlemdir diğer hukuki işlemler ve dava sorgulama işleminin nasıl yapıldığını öğrenmek için yazımızı okuyabilirsiniz.

E-Devlet’te Hangi İşlemleri Yapabilirim?

Dava sorgulama işlemi Adalet Bakanlığı’na bağlı bir işlemdir. Adalet Bakanlığı’na bağlı olarak yapılabilecek işlemler şunlardır:

  • Adli sicil Kaydı Sorgulama ve Doğrulama
  • Hakim ve Savcı Adaylığı Mülakat Başvurusu
  • Dava Dosyası sorgulama
  • İcra Dosyası Sorgulama
  • Veraset İlami Sorgulama
  • Sulh Hukuk Mahkemelerince Açılan Vasiyetname Sorgulama
  • SMS Bilgi Sistemi Abonelik Başvurusu ve İptali
  • UYAP Portal Girişleri

İşlemlerin hepsi için e-Devlet’e giriş yapmanız gerekmektedir.

E-Devlet’e Nasıl Giriş Yapılır?

E-Devlet’e giriş yapabilmeniz için birkaç yol bulunmaktadır. Bunlardan birincisi ve en çok kullanılan yöntem olan PTT’den temin edeceğiniz e-Devlet şifresidir. Herhangi bir PTT şubesinden kimliğiniz ile alabilirsiniz. Diğer yöntemler ise: Elektronik imza, mobil imza, TC Kimlik Kartı ve internet bankacılığıdır. İstediğiniz giriş tipini seçebilirsiniz. PTT şifresi ile giriş için TC kimlik numarası ve aldığınız şifre gerekmektedir. Giriş yaptıktan sonra şifrenizi değiştirebilirsiniz. E-Devlet üzerinden istediğiniz işlemi yapabilirsiniz. İşlem sonuçlarınızı da yazdırabilirsiniz.

E-Devlet’te Dava Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Dava sorgulama e-Devlet’te Adalet Bakanlığı işlemlerinde bulunmaktadır. Sorgulama yapabilmek için e-Devlet’e giriş sağlamanız gerekmektedir. Giriş yaptıktan sonra arama kısmına “Dava Dosyası Sorgulama” yazarak işlemi bulabilirsiniz. Ya da e-Hizmetlerde bulunan Adalet Bakanlığı’na ait işlemler arasından “Dava Dosyası Sorgulama” işlemini seçebilirsiniz.  İşlem açıldıktan sonra “Sorgula” butonuna tıklayınız. Çıkan işlem sonucunu indirebilir veya yazdırabilirsiniz.

Dava sorgulama işlemi ile adınıza açılan bir davanın olup olmadığınız ya da açılmış dava hakkındaki bilgileri öğrenebilirsiniz. Yerel mahkemelere ait bilgiler ve dosya sorgulaması işlemi ise Yargıtay’ın resmi sitesinde bulunan elektronik hizmetler bölümünden yapılmaktadır. Bu sorgulama için mahkeme, mahkeme esas numarası, mahkeme karar numarası ve savcılık esas numarası gerekmektedir. Ayrıca bu tarz işlemler için Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi yani UYAP sitesini de kullanabilirsiniz. Orada bulunan “Vatandaş Portalı” adlı bölüme giriş yaptığınız zaman işlem yapabilir ve sonuçlarını kontrol edebilirsiniz.

 

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

%d blogcu bunu beğendi: