Web sitemize hoşgeldiniz.

Dekoratif Mum Nasıl Yapılır?

Mum çeşitleri hem dekoratif ürün olarak kullanabileceğiniz hem de romantik anlarda güzel bir atmosfer oluşturmanıza yardımcı olan eşyalardır. Renk ve şekil çeşitliliği ile evleri güzelleştiren mumları mumluk çeşitlerine yerleştirerek şık bir görüntü sağlayabilirsiniz. Mum çeşitlerini hediye olarak alabileceğiniz gibi zor bir süreç olan mum yapımını öğrenerek de kendiniz imal edebilirsiniz.

Kötü kokuları bastıran ve dumanı çekerek güzel kokular yayması ile bilinen mumlar bazıları için yakılmadan kullanılan hoş dekoratif bir eşya bazıları içinse huzurlu geceleri aydınlatan birer ışık kaynağı. Evlerinin havasını değiştirmek ve güzel ferah bir koku isteyenler oda kokularını ya da tütsü çeşitlerini tercih edebilecekleri gibi kokulu mum çeşitlerini de tercih edebilirler.

Vakti Olan Bunu Deniyor

Mum yapmak gerçekten zor, zaman ve emek isteyen bir süreç. Eğer vaktiniz varsa sizde evde mum yaparak dekoratif olarak kullanabilir veya sevdiklerinize hediye edebilirsiniz. Vaktiniz yok ise satın alabilirsiniz ama bu zor fakat eğlenceli süreci hayatınızda bir kez denemenizi öneririz, sonrasında tekrar yapmanın zorluğunu göreceğiniz için muhtemelen satın almayı daha tercih edilebilir göreceksiniz.

Aktardan kolaylıkla temin edebileceğiniz malzemelerle evinizin ambiyansını değiştirecek mumlar yapmaya başlayabilirsiniz. Almanız gereken malzemelerse şöyle: Saf parafin, mum fitili, mum kalıbı, pigment boyası ya da mum boyası, kokulu mum yapmak isteyenler için tercihe göre esans yağı ve stearin-mum parafini sertleştiricisi.

Mum Yapmaya Başlamadan Önce Bunlara Dikkat

Parafin maddesi içeriğindeki yanıcı ve parlayıcı bileşenlerden dolayı tehlikeli bir maddedir ve dikkatle kullanılması gerekmektedir. Parafinin aşırı ısınmasına karşı temkinli olunmalı ve direkt deri ile temasından kaçınılmalıdır. Deri ile temas etmesi halinde yanıklara ve tahrişlere neden olabilir. Bu yüzden mutlaka mum yapımında güvenli bir ortamda bulunmaya özem gösterin. Çocukları ve hayvanların olmadığı bir ortamda işlemlerinizi dikkatle gerçekleştirin. Parafinin ısıtılacağı ve eritileceği kapların birbirine temas etmemesi gerekmektedir. Kaplar arasındaki suyun tükenmemesi gerektiği için sürekli kontrol edilmesi gerekmektedir. Mum yapımı için izlenecek adımlar şöyle:

 • Parafini, bir bıçak ya da spatula yardmı ile eriyebileceği büyüklükte parçalayın ve %10 oranında mum parafini sertleştiricisi ekleyin. Yarım kilo parafine eklenecek mum parafini sertleştiricisi 50-75 gramdır.
 • Bir başka kap ayarlayarak içine su koyarak ocağa yerleştirin ve içinde parafin olan diğer kabı su dolu kap üzerine yerleştirin.
 • Orta ateşte su dolu kap ve üzerindeki parafin içeren kabın fazla yakın olmamasına dikkat edin aşırı ısınmayı kontrol altında tutun ve suyun azalmamasına dikkat ederek gerekirse altaki su dolu kaba su ilave edin.
 • Parafin eridikten sonra ocağın altı su hemen kaynama derecesine ulaşmaması için kısın. Böylece kaynama süresi uzatılır ve suyun kaynamasını bekleyin
 • Su kaynadıktan sonra karışıma renk pigmenti ve 2-3 damla kadar esans ilave ederek homojen bir görüntü elde edilene kadar karıştırın
 • Eriyen karışıma mum fitilini batırarak mumlayın ve mum kalıplarını mumların şekli bozulmadan çıkması için önceden yağlayın.
 • Mumlanan fitilin ucunu mum kalıbındaki delikten geçirin, düğümleyin ve altındaki delikten karışımın akmaması için oyun hamuru benzeri bir madde ile tıkayın.
 • Mum kalıbının deliğinden geçirilen mum fitilinin ucunu mum karışımı döküldükten sonra yukarda kalacak şekilde sabitleyin, düğümleyin ve karışımı dökün ve oda sıcaklığında soğumasını bekleyin.
 • Soğudukça eğer mum içe doğru çökmeye başladıysa sıvı karışımdan ilave ederek doldurun.
 • Tamamen soğuyan mumu kalıbından fitil düğümlerini açarak çıkarın.
 • Mumun altını sıcak tava üzerine yerleştirerek düzgün hale getirin.

 

Tebrikler! Mum yaptınız. Bu uzun süreci vaktiniz varsa denemeli yoksa farklı renk ve tasarımlardaki mumlardan satın almaya devam etmelisiniz.

 

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

%d blogcu bunu beğendi: