Web sitemize hoşgeldiniz.

Deri (Cilt) Kanseri Nedir ve Korunma Yöntemleri, Deri kanserinden korunmanın yolları

Vücudumuzun en büyük organlarından bir tanesi olarak bilinen deri, aynı zamanda  çeşitli hastalıklara da kapısı en çok aralıklı olan organımızdır. Bu nedenle  cildimizdeki en değerli organlardan olan derimizi sürekli olarak korumak zorundayız. Ancak bazı durumlarda  cilt kanseri gibi çeşitli hastalıklarla da yüz yüze gelebiliriz. Deri cilt kanseri tanımı yapmak gerekirse; daha çok vücudun belirli bölgelerinde oluşan bronz yapıdaki hücre bozulması olarak tanımlanabilir. Derinin alt tabakalarında bir tanesi olarak bilinen epidermis hücrelerinde meydana gelen bazı bronzlaşma ve kararmalar ile birlikte, cilt kanseri ortaya çıkmış olur ve cilt kanseri hem erkeklerde hem de kadınlarda farklı şekillerde kendisini gösterme eğilimindedir.  Deri kanseri ortaya çıkma süreci genellikle daha yavaş olmakta ancak, bir kez oluştuktan sonra hızlı bir şekilde yayılış göstermektedir.

Peki deri kanseri hangi sebeplerden ortaya çıkar ?

Deri kanseri ile ilgili aklında soru işareti olanların en çok sorduğu sorulardan bir tanesi de deri hastalığının nedenleri ile ilgilidir. Deri kanseri rahatsızlığı genellikle vücudun epidermis denilen bölgesindeki hücrelerin kontrolsüz bir şekilde bronzlaşması ile ortaya çıkar. Ancak bu kontrolsüz bir şekilde bronzlaşma, çeşitli sebeplere bağlı olarak gelişir. Bu sebeplerden en az önemlisi Ultraviyole ışınlardır. Özellikle de güneşte çok fazla kalan insanlarda cilt kanseri olma riski ciddi oranlarda artarken, alttaki epidermis tabakasının da renk değiştirdiği bu sebepten bilinmektedir. Cilt kanserinin ortaya çıkış nedenlerinden bir diğeri de vücuttaki ben gibi çeşitli yapıların zamanla cilt kanserine dönüşmesi de örnek gösterilebilir.

Deri kanserinin tedavisi nasıl yapılır ?

Diğer bütün kanser türlerinde olduğu gibi cilt kanserinde de çeşitli yöntemler uygulanır. Modern tıbbın gelişmesi ile birlikte cilt kanserine yol açan hücreler nokta atışı olarak yok edilmeye çalışılır. Ancak deri kanseri genellikle vücudun estetik yapısını bozduğu için sonuçlar olumlu olsa bile, vücutta kötü görüntüler oluşabilir. Cilt kanserinin tedavi süreci; hastalığın ilerleyip ilerlememesine göre büyük oranlarda değişebilir. Eğer erken teşhis gibi bir imkan oluşmuşsa, muhtemelen bu hastalığı yenmek çok daha kolay olacaktır.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

%d blogcu bunu beğendi: