Web sitemize hoşgeldiniz.

E Devlette Mahkeme Dava Dosyalarını Sorgulama

21 Ağustos 2018

Mahkeme sürecinde olan vatandaşların dava dosyalarının ne durumda olduğu hakkında detaylı bilgiye ulaşmalarını sağlayan internet uygulamaların başında e – devlet gelmektedir. Mahkeme sorgulama e devlet uygulaması üzerinden hızlı ve kolay bir şekilde yapılabilir. Oldukça hızlı ve basit şekilde davanızın ne durumda olduğunu e – devlet üzerinden öğrenebilirsiniz.

Mahkeme davalarının sorgulama işlemini yapmak için öncelikle www.turkiye.gov.tr adresinden e – devlet uygulamasına giriş yapmanız gerekir. E – devlet uygulamasına giriş yaparken T.C kimlik numarası ve de e – devlet şifresi kullanılır. İsminize özel olarak açılacak sayfada Adalet Bakanlığı seçeneği tıklandıktan sonra dava dosyası sorgulama alanı bulunmalıdır. Ardından birkaç dakika içinde size ait var olan davanın süreci hakkında detaylı bilgilerin yer aldığı görüntü ekrana yansıyacaktır.

Dava Dosyasında Hangi Bilgiler Yer Alır?

Devam eden bir mahkemeniz varsa ve açılan ya da açmış olduğunuz davanın sürecini merak ediyorsanız hem e – devlet uygulamasını hem de Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın resmi internet adresi www.yargitaycb.gov.tr adresini kullanabilirsiniz. Mahkeme sorgulama e devlet uygulaması ya da Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı resmi internet adresi üzerinden yapıldığı zaman;

  • Dava dosyasının Yargıtay arşivlerine kaydedilip kaydedilmediğini,
  • Dosyanın Cumhuriyet Savcısı’nın incelemesinde olup olmadığı,
  • Dava dosyasının Ceza Dairesi’nden hangisine gittiği ve gittiği Ceza Dairesi’ndeki esas numarasının kaç olduğu,
  • Dava dosyasının ait olduğu Ceza Dairesi’nden dönüp dönmediği,
  • Dava dosyasının mahalline gönderilmesi için postaya verilip verilmediğine dair bilgiler detaylı bir şekilde internet üzerinden öğrenilebilmektedir.

Bilgiler, e – devlet üzerinden öğrenilip çıktı olarak alınabilir. Kişisel verileri içeren sisteme giriş yapılabilmesi için her T.C vatandaşının kendine özgü şifresinin bulunması gerekir.

E – Devlet Şifresi Nereden Alınır?

Daha önceden e – devlet şifresi bulunmayan vatandaşlar, yaşadıkları yerdeki herhangi bir PTT şubesi giderek e – devlet şifresi talebi oluşturmaları gerekir. 15 yaşını doldurmuş her T.C vatandaşı e – devlet şifresi alabilir. Şifre için yanınızda kimliğinizin bulunması yeterlidir. Ardından 2 TL karşılığında, kapalı zarf içinde yeni e – devlet şifreniz verilecektir. Şifrenizle uygulamaya giriş yaptıktan sonra istediğiniz gibi hatırlanabilir özelliklerde şifrenizi değiştirebilirsiniz.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

%d blogcu bunu beğendi: