Web sitemize hoşgeldiniz.

Futbolcularda Ayak Bileği Çevresi Kırıkları, ayak bileği kırığı sonrası yürüme

Bazen hastalıkların daha çok belirli bir meslek grubuna ait olduğunu söylemek mümkündür. Örneğin çok fazla radyasyon içerisinde bulunan radyoterapi uzmanları, genellikle radyasyonun neden olduğu kanser hastalıklarına daha çabuk yakalanırlar. Bunlardan bir tanesi olarak sayılabilecek futbolcular ise, genellikle ayaklarından sakatlanan meslek grubu olarak bilinir. Futbolcuların en çok sakatlandığı bölgelerden bir tanesi de ayak bileği çevresidir. Ayak bileği son derece hassas bir yapıya sahip olması ve sert darbelerden hemen sonra hızlıca dönme gibi problemlerle de karşılaşması nedeniyle, futbolcularda ayak bileği çevresi kırıkları yoğun bir şekilde görülebilir. Futbolcularda ayak bileği çevresinde meydana gelen burkulma ve kırıklar onların kariyer yaşamlarını neredeyse işlemez hale getirir.

Futbolcularda ayak bileği çevresi kırıkları nasıl anlaşılır ?

Kemik kırıkları ile ilgili halk arasında oldukça fazla safsata bulunmaktadır. Ayak bileğinde kırılma meydana geldiğinde, ağrı oluşmadığı söylenir. Kırıklarda ve özellikle de et içerisine batan kemik kırıklarında; yüksek oranda bir ağrı meydana gelir. Futbolcularda ayak bileği çevresi kırıklarının belirtileri genellikle o bölgede yoğun bir şekilde morarma olmasıyla kendisini belli eder. Ayrıca hiçbir şekilde hasta ayağını yere basamaz ve yere bastığı andan itibaren kırık kemik et içerisine batmaya başlar. Bu nedenle ayak bileği çevresinde kırıklık meydana gelen futbolcuların, mutlaka evde yoğun bir şekilde istirahat etmeleri gerekiyor. Kemik kırıkları içerisinde en çok acı verenlerden bir tanesi olarak bilinen ve sürekli olarak hareketli olması nedeniyle tedavisinin en zor olduğu yerlerden birisi olan ayak bileği, son derece dikkat edilmesi gereken bir bölgedir.

Peki ayak bileğinde meydana gelen kırılma nasıl tedavi edilir ?

Sporcular ayak bilekleriyle çok hızlı bir şekilde hareket ettikleri için, kırılmalar genellikle sert olmaktadır. Bu nedenle eğer meydana gelen kırık çok yoğun ise buraya platin gibi çeşitli uygulamalar yapılabilir. Ancak kırık çok da fazla bir problem teşkil etmiyorsa, alçı gibi yöntemlerle kaynaştırılır. Ayak bileğindeki kırıklar futbolcuların korkulu rüyalarından bir tanesi olması nedeniyle onların en çok dikkat etmesi gereken konulardan birisidir. Ayrıca bu futbolcuların hızlı bir şekilde meslek yaşamlarında dönmeleri için doktorların hızlandırıcı bir tedavi uygulaması gerekiyor.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

%d blogcu bunu beğendi: