Web sitemize hoşgeldiniz.

Gebelikte Rahim İçi Kanama

13 Haziran 2018

Gebelik boyunca kanamaların durduğu düşüncesi yer etmiş olsa da bazı durumlarda sürprizler yaşanabiliyor. Bebeğin yerleşmesi esnasında oluşan yerleşme kanaması ve vajinal kanamalar tarzında kanamalar hamileliğin belli dönemlerinde oluşabiliyor. Kanamanın nedeni sadece muayene olunduğundan anlaşıldığından bu gibi durumlarda doktorunuza başvurmanız sorunun çözülmesi açısından yararlı olacaktır.

Her 4 hamile kadının 1’inde görülen gebelikte rahim içi kanama genelde hamileliğin ilk iki ayı ile son 2 ayı arasında gerçekleşir. Gebeliğin ilk iki ayında olan her vajinal kanamadan dolayı panikleyip düşük sanmamak gerekir ancak yinede her ihtimale karşı doktorunuz bu kanamalarınızın olduğunu söylemeniz hem psikolojik olarak kafanızda oluşan sorulara çözüm olacak hem de sağlık açısından oluşabilecek olan risklerin erken şekilde önüne geçilebilecektir.

Belirtileri Nelerdir?

Gebelikte rahim içi kanama hiçbir ağrı olmadan meydana gelebilmektedir. Aynı regl döneminde olduğu gibi kanamalar ile karşılaşılabileceği gibi lekelenmiş bir şekilde de kanama olabilir. Ancak genelde rahim içi kanama başlamadan 1 – 2 saat önce bel ve üst kasık noktalarında lokal ağrılar olur. Kasıkların ağrıması aynı zamanda düşük ihtimalini de akla getirdiğinden böyle bir durumda her ihtimal düşünülerek doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Sebepleri Nelerdir?

En yaygın sebeplerin arasında zorlamalar ve ağır kaldırmalar gelmektedir. Bu durumlar kasık bölgesinde çok ciddi bir kasılma ve baskı oluşturduğundan dolayı kanamalar meydana gelmektedir. Ayrıca rahim içerisinde özellikle gebelik döneminde oluşan kistler de bu tarz kanamalara sebep olmaktadır. İşte bu yüzden gebelik öncesi muayeneler önemlidir. Bu tarz durumlar o muayenede önceden görülebileceği için anne adaylarına nasıl bir gebelik süreci geçireceğine dair bazı bilgilendirmeler yapılabilmektedir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

%d blogcu bunu beğendi: