Web sitemize hoşgeldiniz.

Göz Tansiyonu, Göz tansiyonu nasıl anlaşılır? Göz tansiyonunun belirtileri

Tansiyon denince akla ilk gelen çeşidi genellikle kan basıncı ile ilgili olan tansiyondur. Ancak çoğu kişinin ihmal ettiği tansiyon çeşitlerinden bir tanesi de göz tansiyonudur. Özellikle de gözdeki sıvı basıncının değişmesiyle birlikte kendisini ciddi oranlarda belli etmeyi başaran göz tansiyonu, genellikle son dönemlerde yeni yeni tanınan bir rahatsızlıktır. Göz tansiyonu belki de en sinsi hastalıklardan bir tanesi olarak kabul edilebileceği gibi aynı zamanda eğer dikkatli olursanız, kendisini at bir şekilde ortaya koyar. Göz tansiyonu görme yetisinin gerçekleşmesi için gerekli olan sıvı basıncını aşırı derecede yükseltir ve bu da görme bozukluğu yaşamanıza yol açar. Eğer bu hastalık ileri seviyelere kadar gelmeden onu tespit etmek istiyorsanız, özellikle de sabahl uyandığınız vakitlerde, kendinizle ilgili bir tarama yapmanız gerekiyor.

Peki göz tansiyonu ne tür belirtiler ortaya koyar ?

Göz tansiyonu ile ilgili bilinen en büyük belirtilerden bir tanesi genellikle sabah baş ağrısıyla uyanmaktır. Ayrıca görmede bulanıklık yaşamanız ve TV ya da bilgisayar ekranına bakarken göz ve çevresinde herhangi bir ağrı oluşuyorsa, bu da sizlerin göz tansiyonu olduğunuz anlamına gelebilir. Göz tansiyonun ikinci en önemli belirtileri ise göz içerisinde ciddi bir ağrının yaşanmasıdır. Bazı kişilerin göz tansiyonu olma riskleri ciddi oranlarda yüksekken, bazılarının da düşük olduğunu söyleyebiliriz. Örneğin tansiyon hastaları ve 40 yaşın üstündekiler göz tansiyonu olma ihtimali en yüksek olan kişiler olarak biliniyor. Ayrıca eğer aileniz ve onun çevresinde de göz tansiyonu olan birileri varsa, muhtemelen sizde de göz tansiyonu olma ihtimali oldukça yüksektir.

Göz tansiyonundan korunma yolları var mı ?

Diğer bütün tansiyon rahatsızlıklarında olduğu gibi göz tansiyonu olduğunuzda da çok büyük ağrılar çekersiniz ve bu durum artık iyiden iyiye işkence haline gelir. Eğer göz tansiyonundan korunmak istiyorsanız, öncelikli olarak gözünüzün içindeki sıvı dengesinin mümkün olduğunca tutarlı olmasına dikkat edin. Ayrıca TV veya tablet gibi çeşitli teknolojik aletlerle, gözlerinizin yoğun olarak yorulmasına izin vermeyin. Badem, havuç, ceviz ve yoğurt gibi çeşitli doğal ürünler de göz tansiyonundan korumanıza yardımcı olabilir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

%d blogcu bunu beğendi: