Web sitemize hoşgeldiniz.

Odanızın Havasını Değiştirin

Bir koku duyduğunuzda yıllar öncesinde yaşadığınız bir anı hatırladığınız oldu mu? Mutlaka olmuştur çünkü koku hafızası insan beynini en hızlı harekete geçiren olgular arasında yer alır. Yıllarca görmediğiniz bir ortama girdiğinizde gördükleriniz size bir şey ifade etmeyebilir ancak kokusunu aldığınıza kafanızda aniden şimşek çakar gibi görüntüler oluşur.

Her mekanın kendine has bir kokusu vardır. Bir çok etmenin bir araya gelmesi ile bu karakteristik özellik oluşur. Günümüzde kullanılan oda kokuları bu karakteristik havayı biraz etkilese de hoş rayihalar barındırarak etkileyiciliği arttırmak için kullanılabilir. Kullanım şekline göre oda kokularını şu şekilde sınıflandırabiliriz.

Çubuklu Oda Kokuları

Son dönemlerde oldukça popüler bir hale gelen çubuklu oda kokuları kapalı ortamlarda etkili çözümler ortaya koyuyor.

Hem verdiği koku ile ortamı değiştiren bu çubuklu kokular dekorasyon açısından da şık bir görüntü yaratıyor. Çubuklu kokularda genellikle bambudan yapılan çubuklar kullanılıyor.

Bambu çubukları bir kabın içindeki likit kokuya batırılıyor ve bekletiliyor. Bambu yumuşak ve emici bir yapıya sahip olduğu için sıvıyı içine alıyor. oda sıcaklığında buharlaşan koku da havaya yayılıyor.

Çubukları ortalama bir hafta on gün süre ile ters düz etmek gerekiyor. Çünkü sıvı aldıkça gözenekleri tıkanıyor ve artık üzerinde yeterince kokuyu barındıramadığı için de havaya karıştıramıyor.

Otomatik Spreyli Kokular

Evlerde ve iş yerlerinde sıkça kullanılan oda kokularının içinde otomatik spreyli oda kokuları da yer alıyor. Bir makine ve içinde konulan likit koku şişesinden oluşan bu sistem pille çalışıyor.

Makine ayarlanarak periyodik şekilde sprey mekanizmasını harekete geçiriyor. 9, 18 ve 36 dakikalık zaman ayarları olan bu makineler hangi marka ise o markanın likit koku şişelerini kullanma imkanı veriyor. Çünkü her marka kendi makinesine uyumlu kokular üretiyor.

Makinenin aktif olduğunu belirten üst kısımda yeşil bir sinyal ışığı bulunuyor. Karanlıkta direk olarak kendini belli eden bu yanıp sönen yeşil ışık ile makinenin yerini de saptayıp kötü sürprizler karşısında hazırlıklı olabiliyorsunuz. Çünkü sessiz ortamda aniden sıkılan sprey sesi korkutucu olabiliyor.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

%d blogcu bunu beğendi: